Nadmorski Park Miniatur -  fot. Tomasz Stolz Photography
Nadmorski Park Miniatur - fot. Tomasz Stolz Photography

Parki Miniatur w Polsce cz. 1

Parki miniatur pojawiają się coraz odważniej na polskiej mapie atrakcji turystycznych. Dzięki miniaturyzacji możemy zwiedzić w krótkim czasie wiele odległych od siebie miejsc. Zapraszamy na pierwszą część wędrówki po parkach miniatur w Polsce.

1. Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie

Wizyta w parku może stać się doskonałą alternatywą podczas wakacyjnego pobytu nad polskim morzem. Na gości obiektu czekają m.in. imponujące makiety latarni morskich w skali 1:10. Warto dodać, że odpowiedniczka latarni z Niechorza ma aż 450 cm wysokości. Oprócz latarni w parku roi się od miniaturowych kolejek, które mkną z zawrotną prędkością po torach.

Cennik: normalny – 18 zł, ulgowy – 14 zł, rodzinny – 50 zł

Adres: ul. Marynarki Wojennej, 72-420 Dziwnów

Strona internetowa: www.park-miniatur.pl

Nadmorski Park Miniatur - fot. Tomasz Stolz Photography

Nadmorski Park Miniatur  (fot. Tomasz Stolz)

 2. Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Postanowiliśmy, że w pierwszym odcinku tego cyklu zaprezentujemy obiekty znajdujące się na północy kraju, dlatego też kolejnego parku nie musimy daleko szukać.  Kolejna atrakcja znajduje się niespełna 30 km dalej w Niechorzu. Tutaj również mamy do czynienia z okazałą ekspozycją miniaturowych latarni. Odwiedzający mogą podziwiać wszystkie latarnie polskiego wybrzeża odwzorowane w skali 1:10.

Cennik: dorośli – 20 zł, seniorzy i studenci – 18 zł, młodzież 14-18 lat -17 zł, dzieci do lat 14 – 16 zł, bilet rodzinny – 60 zł

Adres: ul. Ludna 16. 72-350 Niechorze

Strona internetowa: http://niechorze.park-miniatur.com/pl/

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

3. Kaszubski Park Miniatur

Naszą kolejną propozycję znajdujemy w województwie pomorskim. Jak przystało na park położony na Kaszubach, królują tutaj głównie budowle kaszubskie, pieczołowicie odwzorowane w skali 1:25. Co ciekawe, park znajduje się w miejscowości o bardzo ciekawej nazwie – Strysza Buda. W naszej atrakcji nie mogło również zabraknąć poznanych już wcześniej latarni morskich. Ale to nie koniec – na terenie parku znajdziemy także Biały Dom czy też egipskiego Sfinksa.

Cennik: normalny – 14 zł, ulgowy – 9 zł, dzieci do lat 3 – za darmo

Adres: ul. Kartuska 30, 83-329 Mirachowo

Strona internetowa: http://www.kaszubskiparkminiatur.pl/

Kaszubski Park Miniatur (fot. www.kaszubskiparkminiatur.pl)

Kaszubski Park Miniatur (fot. www.kaszubskiparkminiatur.pl)

4. Mazurolandia – Mazurski Park Atrakcji

Mazurolandia różni się nieco od przedstawionych powyżej parków. Znajdziemy tam przede wszystkim Park Militariów, grodzisko rycerskie oraz najbardziej znane budowle Warmii oraz Mazur. A konkretnie? Między innymi zamki w Malborku, Reszlu, Lidzbarku Warmińskim lub Nidzicy. Na miłośników futbolu czeka nie lada gratka – wystawa miniaturowych stadionów. Wartościowa lekcja historii czeka na nas z kolei w Parku Militarnym, gdzie na przestrzeni kilkuset metrów kwadratowych przedstawiono dzieje II Wojny Światowej. W odległości 1 km znajduje się słynny Wilczy Szaniec, który również warto odwiedzić.

Cennik: okres jesienno-zimowy – 15 zł, okres letni – normalny – 22 zł, ulgowy – 20 zł, rodzinny – 79 zł

Adres: Gierłoż, 11-400 Kętrzyn

Strona internetowa: http://www.mazurolandia.pl/

Mazurski Park Arakcji (fot. www.mazurolandia.pl)

Mazurski Park Atrakcji (fot. www.mazurolandia.pl)

5. Park Miniatur Zamków Krzyżackich

Ten stosunkowo niewielki park jest jedną z ciekawszych atrakcji Chełmna. Obecnie park ulokowany jest w Parku Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera, choć do końca 2013 roku znajdował się nad malowniczym jeziorem Starogardzkim. W chwili obecnej ekspozycję stanowią miniatury zamków z Radzynia Chełmińskiego, Bierzgłowa, Grudziądza, Papowa Biskupiego, Kurzętnika, Rogóźna, Torunia, Pokrzywna oraz zamku wysokiego z Malborka. Obiekt czynny jest od 1 kwietnia do 30 października. Zwiedzanie jet darmowe. Po za sezonem istnieje możliwość zwiedzania parku po uprzednim umówieniu wizyty z przewodnikiem.

Strona internetowa: http://chelmno.pl/?cid=1333

Park Miniatur Zamków Krzyżackich w Chełmnie (fot. http://fotopolska.eu)

Park Miniatur Zamków Krzyżackich w Chełmnie (fot. http://fotopolska.eu)

About Paweł Leszczyński

Leave a Reply