top_10_gorskie

Top 10: Filmy o tematyce górskiej

Jesień w pełni, za oknem szaro buro i ponuro. Z dnia na dzień wieczory stają się coraz dłuższe, a my szukamy sposobów na zagospodarowanie wolnego czasu. Z tej okazji mamy dla Was ranking filmów o tematyce wysokogórskiej, które każdy miłośnik gór (i nie tylko) zaliczyć powinien. Filmy przedstawiamy według lat produkcji, zaś samą ocenę, który najlepszy pozostawiamy Wam. Jeśli macie swoje propozycje filmów, podzielcie się nimi w komentarzach.

k2-1K2 (1991), reż. Frank Roddman
Film opowiada historię dwóch przyjaciół – Taylora Brooks’a i Matta Craven’a, których połączyła wspólna miłość do gór i wspinaczki wysokogórskiej. Obaj mają wielkie marzenie – zdobyć K2. Podczas wyprawy treningowej na Alaskę poznają grupę alpinistów i postanawiają do nich dołączyć, aby ziścić swoje największe górskie marzenie. Obaj mają duże doświadczenie we wspinaczce, lecz nie bez powodu K2 nazywana jest najtrudniejszą górą świata… Film dostarcza dużą dawkę mocnych wrażeń oraz zapierających dech w piersiach widoków. Całości dopełnia doskonała gra aktorska.

krzyk_kamienia_1991Krzyk kamienia (1991), reż. Werner Herzog
W tym filmie nie mamy do czynienia ze szczytami znanymi z Himalajów. Bohaterem produkcji staje się szczyt Cerro Torre. Dwóch mężczyzn przed kamerami zakłada się o to, kto pierwszy zdobędzie ten dziewiczy szczyt. Podczas zmagań wspinaczom towarzyszy reporter, w którego wcielił się Donald Sutherland. Motywem przewodnim filmu w reżyserii Wernera Herzoga jest dzika natura w rejonach argentyńskiej Patagonii.

na-krawedziNa krawędzi (1993), reż. Renny Harlin
Film w którym główną rolę świetnie odgrywa znakomity Sylvester Stallone. Tym razem aktor znany z filmów akcji musiał zmierzyć się z siłami natury oraz grupą bezwzględnych terrorystów. Ratownik Gabe, po rocznej przerwie od służby, zostaje wezwany na ratunek grupie bandytów, którzy zgubili w górach 100 milionów dolarów i potrzebują przewodnika. „Na krawędzi” to z pewnością mocna propozycja z dużą dawką niezapomnianych górskich krajobrazów.

aliveAlive, dramat w Andach (1993), reż. Frank Marshall
Piątek, 13 października 1973 roku okazał się dla urugwajskiej drużyny rugby wyjątkowo pechowy.  Podczas podróży ich samolot rozbija się w Andach. Od tej chwili zaczyna się bezwzględna i dramatyczna walka o przetrwanie. W wyniku katastrofy część pasażerów ponosi śmierć. Ci którzy przeżyli, czekają na ratunek. Niestety po ośmiu dniach otrzymują radiową wiadomość, że poszukiwania zostały zawieszone. Po kilku tygodniach dramatycznych prób przetrwania w arktycznych warunkach, trzech śmiałków wyrusza po pomoc…

vertical_limitGranice wytrzymałości (2000), reż. Martin Campbel
Jeden z najbardziej znanych filmów o tematyce górskiej, w którym nie zabrakło również polskiego akcentu – jedną z głównych ról zagrała Izabella Scorupko. Podczas wyprawy na szczyt K2, troje uczestników – Annie Garret, Tom McLaren i Elliot Vaughn – wpada w lodową szczelinę. Na ratunek rusza młody alpinista i brat Annie – Peter. Towarzyszą mu alpinista Wick oraz lekarka Monique. Wszyscy podczas wyprawy muszą stawić czoła jednej z najtrudniejszych gór świata. Granice wytrzymałości to doskonały film akcji trzymający w napięciu od początku do końca.

czekajac-na-joeCzekając na Joe (2003), Kevin Macdonald
Znakomity film dokumentalno-fabularny oparty na prawdziwych wydarzeniach. Dwójka alpinistów wyrusza w niebezpieczną wyprawę  w Andy Peruwiańskie na szczyt Siula Grande. Podczas zejścia z góry główny bohater, Joe Simpson złamał nogę. Drugi z alpinistów, Simon Yates podejmuje próbę sprowadzenia towarzysza z góry. Dalszy bieg tragicznych wydarzeń sprawia, że Simpson spada w szczelinę lodową i rozpoczyna morderczą walkę o przeżycie…

polnocna-scianaPółnocna ściana (2008), reż. Phillip Stoltz
Położony w Alpach Bereńskich Eiger znany jest w szczególności ze swojej północnej ściany. Naziści chcą kolejny raz udowodnić wyższość Aryjczyków nad pozostałymi rasami. Dlatego też dwóch bawarskich alpinistów postanawia dojśc na szczyt Eigeru północną „Ścianą Śmierci”. W ślad za nimi wyrusza para austriackich alpinistów. Zmaganiom za pomocą lunet przyglądają się przedstawiciele władz oraz mediów. Niestety z czasem wyścig na szczyt zamienia się w tragiczną w skutkach walkę o przeżycie.

nanga_parbat_movieNanga Parbat (2010), reż. Joseph Vilsmaier
Film biograficzno-fabularny opowiadający o tragicznej wyprawie braci Messnerów na Nanga Parbat w 1970 roku. Podczas wspinaczki ginie brat Reinholda Messnera – Gunther.

127godzin127 godzin (2010), reż. Danny Boyle
Fabuła filmu została oparta na faktach. Młody wspinacz Aron Ralston postanawia spędzić weekend w Kanionie Blue John. Wszystko komplikuje się w chwili, kiedy spadający głaz blokuje mu przedramię, w wyniku czego zostaje uwięziony w kanionie. Przez 127 godzin walczy już nie tylko o uwolnienie, ale i przeżycie. W końcu decyduje się podjąć dramatyczną decyzję.

everestEverest (2015), reż. Baltasar Kormakur
Kolejny film, który został oparty na prawdziwych wydarzeniach. Mount Everest to najwyższa góra świata, która staje się największym marzeniem wielu wspinaczy. Film opowiada historię jednej z najtragiczniejszych w historii wypraw. Podczas wspinaczki w maju 1996 roku na zboczach najwyższej góry świata zginęło aż 15 himalaistów. Spektakularny thriller ukazuje granice ludzkiej wytrzymałości oraz walkę z siłami bezlitosnej natury.

About Paweł Leszczyński

Leave a Reply