Piękno Gór Stołowych potrafi zachwycić (fot. TripAdvisor)
Piękno Gór Stołowych potrafi zachwycić (fot. TripAdvisor)

Błędne Skały

Błędne Skały to jedna z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych południowo-zachodniej Polski. Ten niepowtarzalny zespół bloków skalnych co roku odwiedzają rzesze turystów.

Błędne Skały to niepowtarzalny rezerwat ochrony ścisłej o powierzchni ok. 22 ha, który jest obecnie integralną częścią Parku Narodowego Gór Stołowych. Bajkowy krajobraz tego obszaru tworzą wyjątkowe bloki skalne o wysokości od 6 do 11 m, które powstały w wyniku wietrzenia piaskowca ciosowego. Błędne Skały to przede wszystkim wyjątkowy labirynt wąskich szczelin oraz zaułków, otoczonych przez osobliwe formy skalne w formie maczug, grzybów czy też wysokich słupów. Warto tutaj nadmienić, że wiele z tych form posiada własne nazwy, jak np. „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel” czy też „Skalne Siodło”. Wycieczka skalnym labiryntem sprawia ogromną frajdę i robi na prawdę duże wrażenie. Zwłaszcza w miejscach bardzo wąskich, gdzie każdy turysta zostaje zmuszony do przeciskania się między wilgotnymi skałami.

Błędne Skały (fot. Paweł Leszczyński)

Błędne Skały (fot. Paweł Leszczyński)

Nieopodal Błędnych Skał znajduje się „Głaz Trzech Krzyży”, z którym wiąże się wyjątkowa historia. Głaz był pilnie strzeżonym punktem celnym pomiędzy hrabstwem kłodzkim, a królestwem Czech. Na kamieniu znajdują się wyryte daty. Według źródeł, każda z dat miała upamiętnić moment pochwycenia przemytników, którzy często przemieszczali się ścieżką znajdującą się nieopodal głazu.

Głaz Trzech Krzyży (fot. Paweł Leszczyński)

Głaz Trzech Krzyży (fot. Paweł Leszczyński)

Podczas wędrówki po Błędnych Skałach warto skorzystać również z punktu widokowego „Skalne Czasze”. Z platformy bardzo dobrze widać Strzeliniec Wielki oraz Mały. Z kolei przy doskonałej widoczności można także zobaczyć Karkonosze.

Jak dojechać?

Do Błędnych Skał można dojechać od Karłowa lub Kudowy Zdrój drogą „Stu Zakrętów” nr 387. Po przejechaniu około 6 km od Kudowy znajduje się parking dolny. Z tego miejsca możemy również dotrzeć „Drogą Puszczańską” na parking górny.  Warto jednak nadmienić, że ruch tym odcinkiem odbywa się wahadłowo z powodu wąskiej jezdni. Parking górny jest płatny i kosztuje 20 zł od samochodu osobowego.

Błędne Skały - korytarze (fot. Paweł Leszczyński)

Błędne Skały – korytarze (fot. Paweł Leszczyński)

Ceny biletów i godziny otwarcia

Bilet ulgowy – 3 zł. bilet normalny – 7 zł.

Dni oraz godziny otwarcia uzależnione są od sezonu oraz od możliwości wystąpienia oblodzeń. Dlatego też przed planowaną wizytą warto prześledzić oficjalną stronę parku lub skontaktować się telefonicznie:

Park Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31
57-350 Kudowa Zdrój
tel. +48 74/ 8661-436, +48 74/ 8662-097
fax. +48 74/ 8654-918
pngs@pngs.com.pl

About Paweł Leszczyński

Leave a Reply