Leśna Huta, Szklarska Poręba
Leśna Huta, Szklarska Poręba

Leśna Huta szkła w Szklarskiej Porębie

Wakacyjna wizyta w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie okazała się niezapomnianą wędrówką w magiczny świat szklanych ozdób. Wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli z zapartym tchem obserwowali proces powstawania przepięknych eksponatów ze szkła.

Kameralną hutę szkła, która kultywuje wielowiekowe tradycje szklarskie, odwiedziliśmy podczas sierpniowego pobytu w Karkonoszach. W tym miejscu warto wspomnieć w kilku słowach o początkach przemysłu szklarskiego u podnóża Szrenicy. Produkcja szkła w tych rejonach była możliwa dzięki bogatym złożom piasku kwarcowego oraz dużej ilości drewna z karkonoskich lasów. Powstanie pierwszej huty szkła na terenach dzisiejszej Szklarskiej Poręby datuje się na XIV wiek. Intensywny rozwój hutnictwa wiązał się ze znacznym wyrębem lasów. Postępująca wycinka drzew przyczyniła się do tego, że leśne huty wraz z osadami hutników wędrowały wzdłuż dolin. Z określeniem „wędrujących hut szkła” wiąże się nazwa Szklarska Poręba. W miejscach intensywnego wyrębu powstawały osady pasterskie, które następnie dały początek dzisiejszemu miastu.

Proces produkcji szkła w Leśnej Hucie

Proces produkcji szkła w Leśnej Hucie

Leśna Huta, której właścicielem jest Henryk Łubkowski, została założona w 1989 roku. Od tamtej pory właściciel w niewielkiej manufakturze podtrzymuje wielowiekowe tradycje szklarskie tego rejonu. Niewątpliwie największą atrakcją tego miejsca jest fakt, że huta pełni funkcję żywego muzeum. Podczas zwiedzania mogliśmy z zapartym tchem obserwować powstawanie m.in. szklanych zwierząt czy też kwiatów. W przydomowej hucie łatwo stracić poczucie czasu – tworzenie i formowanie szklanych dzieł było tak wciągające, że większość  odwiedzających z trudem opuszczała to miejsce. Nie brakowało również śmiałków, którzy próbowali swoich sił w tworzeniu szklanych eksponatów. To z pewnością kolejna atrakcja prywatnej huty.

Tuż przed wejściem do Leśnej Huty

Tuż przed wejściem do Leśnej Huty

Podczas pobytu w Szklarskiej Porębie warto poświęcić kilka godzin na odwiedziny w Leśnej Hucie. Przydomowy zakład pozwoli przybliżyć tajniki tego pięknego rzemiosła, jakim jest tworzenie szklanych ozdób. Tuż przy atrakcji funkcjonuje Karczma Hutnika.

Informacje praktyczne:
Leśna Huta
Szklarska Poręba
ul. Kołłątaja 2
tel. 75 717 23 03

Godziny otwarcia
Poniedziałek – Piątek: 10.00 – 18.00
Niedziela: 10.00 – 15.00

Bilety
Normalny:  8 zł
Ulgowy: 4-6 zł

Obróbka szkła potrafi zafascynować

Obróbka szkła potrafi zafascynować

Na odwiedzających czeka również firmowy sklep

Na odwiedzających czeka również firmowy sklep

About Paweł Leszczyński

Leave a Reply