Słynny dom Hundertwassera we Wiedniu
Słynny dom Hundertwassera we Wiedniu

Bajkowe budowle Hundertwassera

Friedensreich Hundertwasser przez wielu uważany był za zdziwaczałego wizjonera i ekologa. Ale to dzięki niemu możemy dziś podziwiać wyjątkowe projekty architektoniczne.

Pewnie wielu z Was chciało choć raz w życiu odmienić i zrewolucjonizować wygląd swojego domu, jednocześnie nadając mu  wyjątkowy i nietuzinkowy charakter. Podobną wizję miał austriacki artysta i architekt – Friedensreich Hundertwasser. Pochodzący z Wiednia wizjoner twierdził, że człowiek jest tylko gościem natury, stąd też większość jego dzieł miała funkcjonować przede wszystkim w zgodzie z jej zasadami. Zanim przejdziemy do meritum tego artykułu, czyli oryginalnych budowli Hundertwassera rozsianych po całej Europie, warto przybliżyć jego bujny życiorys.

Friedensreich Hundertwasser, a właściwie Friedrich Stowasser, przyszedł na świat 15 grudnia 1928 roku we Wiedniu. Jako dziecko wstąpił do Hitlerjugend, by następnie w 1944 roku przetrwać nalot brytyjsko-amerykański. Po zakończeniu wojny Hundertwasser przez trzy miesiące studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wiedniu w klasie malarza. W tym czasie Austriak zmienił również nazwisko ze Stowasser na Hundertwasser. Był w dużym stopniu zafascynowany wodą, co wyraził kiedyś słowami:

Uważam, że woda jest nieprzewidywalnym żywiołem, który kryje wiele możliwości. To mnie właśnie w niej fascynuje. Dla mnie, woda jest swego rodzaju ucieczką, azylem, do którego zawsze mogę uciec

Friedensreich Hundertwasser w Nowej Zelandii w 1998 r.

Friedensreich Hundertwasser w Nowej Zelandii w 1998 r.

Hundertwasser rozpoczął swoją karierę w Paryżu, jako autor happeningów oraz manifestów wygłaszanych nago. Był samotnikiem, który lubił dużo podróżować. Podczas swoich wyjazdów nauczył się m.in. angielskiego, włoskiego i francuskiego. Przez cały okres swojej artystycznej kariery  dał się poznać jako malarz, rzeźbiarz, grafik czy też performer. Był również aktywistą ochrony środowiska. Stąd też pewnie wziął się wyjątkowy styl jego projektów architektonicznych. Większość ludzi kojarzy Hundertwassera właśnie z tym rodzajem twórczości. I trzeba otwarcie przyznać, że budowle stworzone na podstawie jego projektów robią ogromne wrażenie, a przy tym wyróżniają się w otaczającej przestrzeni. Budowle Hundertwassera cechowały się przede wszystkim wielokolorowymi oraz falistymi ścianami, a także brakiem symetrii oraz prostych linii. Przez 15 lat Hundertwasser zaprojektował aż 50 kompleksów, z czego tylko połowa została zrealizowana. Najwięcej budynków jego autorstwa można znaleźć w Austrii oraz Niemczech.

Najbardziej znaną budowlą jest wiedeński Hundertwasserhaus, czyli „Dom Hundertwassera”, oddany do użytku 8 września 1985 roku. Budynek doskonale przedstawia poglądy austriackiego artysty – wyrazista i kolorowa fasada, nierówne podłogi i ściany oraz porośnięty trawą i krzewami dach. Przebywając w uroczym kompleksie mieszkalnym na każdym kroku daje się odczuć bliskość otaczającej natury. Pomimo, że jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Wiednia, to całego kompleksu nie można zwiedzić, ponieważ jest on na co dzień zamieszkany. Można za to zjeść posiłek w restauracji czy też zakupić pamiątki.

Kolejną perełką architektoniczną jest zlokalizowana również we Wiedniu spalarnia odpadów.  Jednak ciepłownia nie zawsze wyglądała jak z bajki. Na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku Hundertwasser przebudował spalarnię, dostosowując ją do swojego stylu. Obiekt znakomicie prezentuje się także w nocy, kiedy oświetlona złota kula na kominie widoczna jest z bardzo dużej odległości.

Spalarnia odpadów we Wiedniu

Spalarnia odpadów we Wiedniu

Spośród dzieł Hundertwassera warto wyróżnić również kościół św. Barbary w Barnbach, niewielkim miasteczku w Austrii. Świątynia została ozdobiona przez artystę w latach 1984-1988, zaś jej najokazalszą częścią jest złocista kopuła. Z kolei w Niemczech, dokładniej w Essen, na uwagę zasługuje dom fundacji Ronalda McDonalda. Piekny i malowniczy obiekt pełni funkcję tymczasowego mieszkania dla rodzin chorych dzieci leczących się w Klinice Uniwersyteckiej w Essen.

Dom fundacji McDonalda w Essen

Dom fundacji McDonalda w Essen

Nie ulega wątpliwości, że budowle zaprojektowane przez Hundertwassera są wyjątkowe i pozostają w pamięci na długo. Warto choć raz w życiu zobaczyć na żywo oryginalną twórczość tego wyjątkowego austriackiego artysty. Nie sposób tutaj opisać i przedstawić wszystkich dzieł tego wyjątkowego wizjonera. Jednak na zakończenie prezentujemy kilka pozostałych projektów, które można podziwiać podczas wędrówek po Europie.

Zielona Cytadela w Magdeburgu

Zielona Cytadela w Magdeburgu (Niemcy)

Kościół św. Barbary w Barnbach (Austria)

Kościół św. Barbary w Barnbach (Austria)

Dom w Bad Soden am Taunus (Niemcy)

Dom w Bad Soden am Taunus (Niemcy)

Kompleks hotelowy w Bad Blumau (Austria)

Kompleks hotelowy w Bad Blumau (Austria)

Waldspirale w Darmstadt (Niemcy)

Waldspirale w Darmstadt (Niemcy)

Dworzec w Uelzen (Niemcy)

Dworzec w Uelzen (Niemcy)

About Paweł Leszczyński

Leave a Reply