muzeum_rud_zelaza

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Częstochowskie muzeum kopalnictwa jest jedną z trzech atrakcji leżących na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Motyw przewodni stanowi wystawa stała „Dzieje Górnictwa Rud Żelaza”, którą zrealizowano w podziemnych korytarzach znajdujących się na terenie parku im. Stanisława Staszica w Częstochowie. Utworzenie wystawy jest efektem współpracy Muzeum Częstochowskiego z członkami Koła Seniorów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Częstochowie oraz Naczelną Organizacją Techniczną w Częstochowie. Oficjalnego otwarcia ekspozycji dokonano 15 maja 2008 roku. Wystawa ma za zadanie ocalić wyjątkowy charakter kopalni. Częstochowska kopalnia stanowiła ważny punkt w paśmie rudonośnym ciągnącym się od Zawiercia aż po Wieluń.

muzeum_rud_zelaza2

Jeden z eksponatów w muzeum

Muzeum kopalnictwa to z pewnością wyjątkowe miejsce na mapie częstochowskich atrakcji turystycznych. Warto się tutaj wybrać na rodzinną wycieczkę z dziećmi. Znajdujące się w podziemiach muzeum eksponaty zapewne zainteresują i przybliżą młodym miłośnikom zabytków tajniki wydobycia rudy żelaza. Ekspozycja cieszy się dużym zainteresowanie wśród turystów, zwłaszcza w sierpniu, kiedy to Częstochowę zalewają liczne grupy pielgrzymów. Znajdująca się u podnóża Jasnej Góry kopalnia wydaje się być wyjątkową odskocznią po wyczerpującej podróży. Zwłaszcza w sierpniowe upały.

Muzeum Kopalni Rud Żelaza warto odwiedzić w czerwcu – podczas corocznego święta zabytków techniki. Z racji licznych atrakcji, tego dnia kopalnię odwiedza ogromna rzesza turystów. Podczas Industriady można m.in. zobaczyć jak wyglądało smyczenie kibla. A cóż to takiego? Smyczenie kibla polegało na przeciąganiu po namoczonym palu drewnianego wiadra z urobkiem.  Dla małych adeptów górnictwa było to nie lada wyzwaniem. Dlatego też każdy śmiałek, który podjął się mozolnego przepychania wiadra, otrzymywał okazały dyplom. Jeśli zdecydujecie się na wizytę w częstochowskim Muzeum Kopalnictwa, poświęćcie również dłuższą chwilę na spacer po urokliwym parku im. Stanisława Staszica.

Sala wystawowa w muzeum

Sala wystawowa w muzeum

Leave a Reply