morawski-kras1

Czechy. Morawski Kras.

Przepiękne krajobrazy, tajemnicze jaskinie i legendarna przepaść Macocha – tak krótko można opisać Morawski Kras. Zapraszamy na wycieczkę po jednym z najpiękniejszych rejonów krasowych w środkowej Europie.

Ten urokliwy rezerwat znajdujący się na północ od czeskiego Brna odwiedziliśmy podczas podróży do Wiednia. Była to wczesna październikowa jesień. Lasy otaczające rezerwat zdążyły już nabrać złocistych kolorów jesieni. W pięknych krajobrazach tego regionu zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Morawski Kras to jeden z nielicznych tego typu rejonów w Europie. Na obszarze o powierzchni 92 km kwadratowych znajduje się aż 1100 jaskiń. Jednak tylko cztery z nich zostały udostępnione dla zwiedzających: Punkevni, Balcarka, Katerinska oraz jaskinie Sloupsko-šošůvské.  My odwiedziliśmy jaskinię Punkevni.

moravskykras08

Wnętrze jaskini Punkevny

Spójrz w głębiny

Naszą wędrówkę rozpoczynamy jednak od zwiedzenia Przepaści Macocha. Mierząca ponad 138 metrów głębokości przepaść jest jedyną tego typu nie tylko w Czechach,  ale i w środkowej  Europie. W głęboką otchłań możemy spojrzeć dzięki dwóm mostkom widokowym usytuowanym tuż na skraju przepaści. Oba punkty zostały wybudowane pod koniec XIX wieku.  Z kolei sama przepaść powstała w wyniku zawalenia się jaskini – stąd też na dnie Macochy znajduje się rumowisko skalne. Warto wspomnieć tutaj i przytoczyć genezę nazwy tego miejsca. Jak głosi legenda, pewna macocha postanowiła zrzucić ze skały swego pasierba, aby jej majątek w całości otrzymał jej własny syn. Młody chłopiec zdołał jednak  uczepić się gałęzi i uniknąć śmierci. Po tym jak we wsi rozeszła się wiadomość o złym czynie kobiety, ta postanowiła rzucić się w przepaść. Tym razem skutecznie. Na dnie spektakularnego wąwozu znajdują się także dwa jeziorka, które zasila rzeczka Punkva.

Przepaść Macocha widziana z punktu widokowego

Przepaść Macocha widziana z punktu widokowego

Zwiedzanie Punkevnich jaskiń

Niezapomnianych wrażeń dostarczyło również zwiedzanie jaskini Punkevny. Zwłaszcza podczas spływu podziemną rzeczka Punkva. Wycieczkę rozpoczynamy suchą drogą u stóp Strażnika – największego stalaktytu jaskini. Syfonowym korytarzem docieramy do Glinianych Skał, a następnie do Tylnej katedry, skąd wiedzie droga na samo dno Macochy. Z tego miejsca możemy podziwiać wspomniana już przepaść oraz dwa jeziorka – Górne i Dolne. Tutaj też zaczyna się kolejny etap – spływ małymi łódeczkami. Rejs podziemnymi korytarzami robi ogromne wrażenie podnosząc jednocześnie poziom adrenaliny. Miejscami należy również szczególnie zadbać o własne bezpieczeństwo, ponieważ co rusz dookoła wystają okazałe formy krasowe. Wodny korytarz doprowadził nas do najpiękniejszego miejsca w jaskini – Bajkowej Katedry. To tutaj naszym oczom ukazują się ogromne stalaktyty, stalagmity i stalagnaty oraz wspaniałe kaskady. To z pewnością niezapomniane zakończenie tej podziemnej trasy.

Spływ podziemnym korytarzem

Spływ podziemnym korytarzem

Porady praktyczne

Sieć udostępnionych jaskiń Morawskiego Krasu odwiedzają corocznie tysiące turystów, dlatego też planując odwiedziny tego miejsca warto wcześniej zarezerwować bilety. Nam podczas wizyty w październiku udało się zwiedzić jaskinię bez rezerwacji, jednak podczas miesięcy letnich turyści rezerwują wejściówki nawet kilka tygodni wcześniej. Poniżej zamieszczami kilka cennych informacji:

Wstęp do jaskini Punkevny: 90-170 CZK

Dopłata za foto: 40 CZK

Adres: Skalní mlýn, 678 25 Blansko, Tschechische Republik
Telefon: +420 516 413 575, +420 516 410 024

Witryna internetowa: http://www.moravskykras.net/pl/morawski-kras.html

About Paweł Leszczyński

Leave a Reply